नेपली समाचारका लागि NSCKhabar

Archery

Related News

Sea Games PH
13 South Asian Games ends today: Nepal’s bes...
December 10, 2019   7:43 pm
  • The 10 Days long (December 1-10) South Asian ...
  • Read More
Sea Games PH
Archery: Bangladesh with handful of golds
December 9, 2019   4:20 pm
  • Bangladesh has won 10 gold medals in the Arch...
  • Read More
Sea Games PH
SAG 2019: A symbol of “Unity and  Friendship...
December 2, 2019   5:19 pm
  • President Bhandari inaugurates SAG 2019 in a ...
  • Read More
Sea Games PH
E-Sewa, and Nepalaya handles SAG’s ticketing
November 29, 2019   3:15 pm
  • National Sports Council has coordinated with ...
  • Read More

Related Photo

Related Videos

13th SAG Games ll Opening ...

Pressmeet and MOU Signing ...

Rehalsal ll 13th SAG Games...

Venue: Pokhara Stadium

Events

  Recurve   Compound
1 Men Individual 1 Men Individual
2 Women Individual 2 Women Individual
3 Men Team 3 Men Team
4 Women Team 4 Women Team
5 Mixed Team 5 Mixed Team

 

Only two (2) Men athletes and two (2) Women athletes of each NOC shall enter the Individual elimination round of WA Olympic Round.

Competition Schedule *

3-4 Dec, 2019 Team and official Arrival
5th Dec, 2019

 

 

 

 

08:00-09:30 Official Practice/Equipment Inspection RM/CW (ABC)
09:00-10:00 Team Manager’s Meeting
10:00-11:30 Official Practice/Equipment Inspection RW/CM (ABC)
11:30-13:00 Lunch Break
13:00-16:00 RM+CW – 2 Practice End immediately followed by Qualification Round
6th Dec, 2019 08:00-08:15 Official Practice  2 End
08:15-11:00 Individual Qualification RW+CM
11:00-11:10 Practice End ( 2) RM+RW+CM+CW
11:15-11:45 1/8 Elimination  RM + CW
12:00-12:30 1/4 Elimination RM + CW
12:30-13:15 Lunch Break
13:15-13:30 Practice End ( 2) RW+CM
13:30-14:00 1/8 Individual Elimination RW+CM
14:15-14:45 1/4 Individual Elimination RW+CM
14:45-15:00 Practice End -2  RM +CW
15:00-15:30 Semi Final RM +CW
15:30-15:45 Practice End -2 RW+CM
15:45-16:15 Semi Final RW +CM
7th Dec, 2019

 

08:00-08:20 Official Practice Team
08:30-09:00 1/4 Team Elimination  RM+RW+CM+CW
09:15-09:45 Team Semi Final  RM + CW +RW+CM
10:00-10:30 Recurve Team Men Bronze Medal Match
10:45-11:15 Recurve Team Women Bronze Medal Match
11:30-12:00 Compound Team Men Bronze Medal Match
12:10-12:40 Compound  Team Women Bronze Medal Match
12:50-13:20 Lunch Break
13:30-14:00 Recurve Team Men Gold Medal Match
14:10-14:40 Recurve Team Women Gold Medal Match
14:50-15:20 Compound Team Men Gold Medal Match
15:30-16:00 Compound  Team Women Gold Medal Match
16:10-16:30 Presentation Ceremony
8th Dec, 2019 08:30-09:00 1/4 Mix Team Elimination  Recurve + Compound
09:15-09:45 Mix Team Semi Final  Rrecurve + Compound
10:00-10:30 Recurve Mix Team Bronze Medal Match
10:45-11:15 Compound Mix Team Bronze Medal Match
13:30-14:00 1/8 Individual Elimination RW+CM
14:15-14:45 1/4 Individual Elimination RW+CM
14:45-15:00 Practice End -2  RM +CW
15:00-15:30 Semi Final RM +CW
15:30-15:45 Practice End -2 RW+CM
15:45-16:15 Semi Final RW +CM
7th Dec, 2019

 

08:00-08:20 Official Practice Team
08:30-09:00 1/4 Team Elimination  RM+RW+CM+CW
09:15-09:45 Team Semi Final  RM + CW +RW+CM
10:00-10:30 Recurve Team Men Bronze Medal Match
10:45-11:15 Recurve Team Women Bronze Medal Match
11:30-12:00 Compound Team Men Bronze Medal Match
12:10-12:40 Compound  Team Women Bronze Medal Match
12:50-13:20 Lunch Break
13:30-14:00 Recurve Team Men Gold Medal Match
14:10-14:40 Recurve Team Women Gold Medal Match
14:50-15:20 Compound Team Men Gold Medal Match
15:30-16:00 Compound  Team Women Gold Medal Match
16:10-16:30 Presentation Ceremony
8th Dec, 2019 08:30-09:00 1/4 Mix Team Elimination  Recurve + Compound
09:15-09:45 Mix Team Semi Final  Rrecurve + Compound
10:00-10:30 Recurve Mix Team Bronze Medal Match
10:45-11:15 Compound Mix Team Bronze Medal Match
    Recurve Men Individual (Final Round Ranking)
    Rank
    Name
    Country
    Qualification
    1/4
    1/2
    Final
    1 SANA Md Ruman BAN Bangladesh 686-1 6 6 7
    2 TSHERING Kinley BTN Bhutan 661-2 6 7 1
    3 DE SILVA Mahamadaachchi Sajeev LAK Sri Lanka 660-3 6 3 6
    4 ISLAM Mohammad Tamimul BAN Bangladesh 660-4 6 2 0
    5 DALPATADU Ravien Kavisha LAK Sri Lanka 636-6 (122) 5
    6 NAGARKOTI Roshan NEP Nepal 629-7 (126) 4
    7 DORJI Lam BTN Bhutan 637-5 (106) 2
    8 SHERCHAN Ashim NEP Nepal 628-8 (79) 0

    Recurve Women Individual (Final Round Ranking)
    Rank Name Country Qualification 1/4 1/2 Final
    1 KHATUM Mst Ety BAN Bangladesh 632-1 6 6 7
    2 DEMA Sonam BTN Bhutan 624-3 6 6 3
    3 KARMA BTN Bhutan 596-5 6 0 6
    4 MONERA Mahanaz Akter BAN Bangladesh 625-2 7 5 2
    5 TAMANG Aisha NEP Nepal 578-7 (114) 3
    6 TAYABALLY Rehana LAK Sri Lanka 608-4 (102) 2
    7 SILVA Thisari Madushika LAK Sri Lanka 595-6 (76) 0
    8 RAI Mitra NEP Nepal 574-8 (70) 0

    Compound Women Individual (Final Round Ranking)
    Rank Name Country Qualification 1/4 1/2 Final
    1 BISWAS Suma BAN Bangladesh 682-2 -Bye- 141 142
    2 KARUNARANTE Anuradha LAK Sri Lanka 645-4 139 141 134
    3 THAKSHILA Damayanthi LAK Sri Lanka 645-3 139 137 135T.9*
    4 BANIK Susmita BAN Bangladesh 685-1 -Bye- 140 135T.9
    5 RAI Imayung NEP Nepal 634-5 132
    6 RANA Magar NEP Nepal 593-6 126

    Compound Men Individual (Final Round Ranking)
    Rank Name Country Qualification 1/4 1/2 Final
    1 RANA Md Sohel BAN Bangladesh 690-2 142 145 137
    2 DORJI Tandin BTN Bhutan 696-1 146 145 136
    3 DAS Ashim Kumar BAN Bangladesh 688-3 145 144 145
    4 ATHANPOLA Sanjeewa Wasantha Kumara LAK Sri Lanka 675-4 140 143 135
    5 MALLA Sanatah NEP Nepal 663-7 138
    6 SHERAB Karma BTN Bhutan 665-5 137
    7 PERERA Kurukula Arachchinge Udaya ind LAK Sri Lanka 664-6 136
    8 SHERCHAN Yogendra NEP Nepal 647-8 133

    Recurve Mixed Team (Final Round Ranking)
    Rank
    Name
    Qualification
    1/2
    Final
    1 BAN Bangladesh KHATUM Mst Ety SANA Md Ruman 1,318-1 6 6
    2 BTN Bhutan DEMA Sonam TSHERING Kinley 1,285-2 6 2
    3 LAK Sri Lanka DE SILVA Mahamadaachchi Sajeev TAYABALLY Rehana 1,268-3 0 6
    4 NEP Nepal TAMANG Aisha NAGARKOTI Roshan 1,207-4 2 2

    Recurve Women Team (Final Round Ranking)
    Rank
    Name
    Qualification
    1/2
    Final
    1 BAN Bangladesh KHATUM Mst Ety MONERA Mahanaz Akter RAY Beauty 1,878-1 6 6
    2 LAK Sri Lanka SILVA Thisari Madushika TAYABALLY Rehana WADUGE Malsha Dilhani 1,787-3 5 0
    3 BTN Bhutan DEKI Sonam DEMA Sonam KARMA 1,806-2 4 5
    4 NEP Nepal AWALE Gyanu RAI Mitra TAMANG Aisha 1,703-4 0 3

    Recurve Men Team (Final Round Ranking)
    Rank
    Name
    Qualification
    1/2
    Final
    1 BAN Bangladesh ISLAM Mohammad Tamimul RUBEL Mohammad Hakim Ahmed SANA Md Ruman 1,989-1 6 5
    2 LAK Sri Lanka DALPATADU Ravien Kavisha DE SILVA Mahamadaachchi Sajeev HERATH Piyasenage Sandun Kumara 1,924-2 6 3
    3 BTN Bhutan TSHERING Kinley WANGDI Nima DORJI Lam 1,899-3 2 5 T.28*
    4 NEP Nepal PUN MAGAR Tilak NAGARKOTI Roshan SHERCHAN Ashim 1,861-4 0 4 T.28

    Compound Mixed Team (Final Round Ranking)
    Rank Name Qualification 1/2 Final
    1 BAN Bangladesh BANIK Susmita RANA Md Sohel 1,375-1 -Bye- 148
    2 NEP Nepal RAI Imayung MALLA Sanatah 1,297-3 143 140
    3 LAK Sri Lanka ATHANPOLA Sanjeewa Wasantha Kumara THAKSHILA Damayanthi 1,320-2 137 -Bye-

    Compound Women Team (Final Round Ranking)
    Rank Name Qualification 1/2 Final
    1 BAN Bangladesh BANIK Susmita BISWAS Suma RAY Shamoli 2,028-1 -Bye- 226
    2 LAK Sri Lanka KARUNARANTE Anuradha SHALIKA Harshani THAKSHILA Damayanthi 1,916-2 208 215
    3 NEP Nepal BAJAGAIN Manju RAI Imayung RANA Magar 1,780-3 194 -Bye-

    Compound Men Team (Final Round Ranking)
    Rank Name Qualification 1/2 Final
    1 BAN Bangladesh ASHIKUZZAMAN Mohammad DAS Ashim Kumar RANA Md Sohel 2,062-1 224 225
    2 BTN Bhutan WANGDI Phuntsho DORJI Tandin SHERAB Karma 2,019-2 225 214
    3 NEP Nepal GAUCHAN Min Prasad MALLA Sanatah SHERCHAN Yogendra 1,951-4 215 208
    4 LAK Sri Lanka ATHANPOLA Sanjeewa Wasantha Kumara PERERA Kurukula Arachchinge Udaya ind WEERASINGHE Kanishka Gayen 2,002-3 218 207

    Compound Mixed Team [After 144 Arrows (Session: 1, 2)]
    Pos. Country Code Country Athletes Total 10+X X SO/CT
    1 BAN Bangladesh BANIK Susmita RANA Md Sohel 1375 90 45
    2 LAK Sri Lanka ATHANPOLA Sanjeewa Wasantha Kumara THAKSHILA Damayanthi 1320 54 18
    3 NEP Nepal RAI Imayung MALLA Sanatah 1297 52 20

    Compound Women Team [After 216 Arrows]
    Pos. Country Code Country Athletes Total 10+X X SO/CT
    1 BAN Bangladesh BANIK Susmita BISWAS Suma RAY Shamoli 2028 109 36
    2 LAK Sri Lanka KARUNARANTE Anuradha SHALIKA Harshani THAKSHILA Damayanthi 1916 57 15
    3 NEP Nepal BAJAGAIN Manju RAI Imayung RANA Magar 1780 39 13

    Compound Men Team [After 216 Arrows]
    Pos. Country Code Country Athletes Total 10+X X SO/CT
    1 BAN Bangladesh ASHIKUZZAMAN Mohammad DAS Ashim Kumar RANA Md Sohel 2062 132 49
    2 BTN Bhutan WANGDI Phuntsho DORJI Tandin SHERAB Karma 2019 106 39
    3 LAK Sri Lanka ATHANPOLA Sanjeewa Wasantha Kumara PERERA Kurukula Arachchinge Udaya ind WEERASINGHE Kanishka Gayen 2002 90 29
    4 NEP Nepal GAUCHAN Min Prasad MALLA Sanatah SHERCHAN Yogendra 1951 74 25

    Recurve Mixed Team [After 144 Arrows (Session: 1, 2)]
    Pos. Country Code Country Athletes Total 10+X X SO/CT
    1 BAN Bangladesh KHATUM Mst Ety SANA Md Ruman 1318 57 20
    2 BTN Bhutan DEMA Sonam TSHERING Kinley 1285 45 15
    3 LAK Sri Lanka DE SILVA Mahamadaachchi Sajeev TAYABALLY Rehana 1268 43 12
    4 NEP Nepal TAMANG Aisha NAGARKOTI Roshan 1207 26 6

    Recurve Women Team [After 216 Arrows]
    Pos. Country Code Country Athletes Total 10+X X SO/CT
    1 BAN Bangladesh KHATUM Mst Ety MONERA Mahanaz Akter RAY Beauty 1878 52 15
    2 BTN Bhutan DEKI Sonam DEMA Sonam KARMA 1806 39 9
    3 LAK Sri Lanka SILVA Thisari Madushika TAYABALLY Rehana WADUGE Malsha Dilhani 1787 38 9
    4 NEP Nepal AWALE Gyanu RAI Mitra TAMANG Aisha 1703 30 4

    Recurve Men Team [After 216 Arrows]
    Pos. Country Code Country Athletes Total 10+X X SO/CT
    1 BAN Bangladesh ISLAM Mohammad Tamimul RUBEL Mohammad Hakim Ahmed SANA Md Ruman 1989 82 30
    2 LAK Sri Lanka DALPATADU Ravien Kavisha DE SILVA Mahamadaachchi Sajeev HERATH Piyasenage Sandun Kumara 1924 61 23
    3 BTN Bhutan TSHERING Kinley WANGDI Nima DORJI Lam 1899 52 18
    4 NEP Nepal PUN MAGAR Tilak NAGARKOTI Roshan SHERCHAN Ashim 1861 45 11

    Recurve Women Individual [After 72 Arrows]
    Pos Athlete Country Code Country 70m-1 70m-2 Tot 10+X X
    1 KHATUM Mst Ety BAN Bangladesh 308 3 324 1 632 15 5
    2 MONERA Mahanaz Akter BAN Bangladesh 309 2 316 2 625 21 7
    3 DEMA Sonam BTN Bhutan 311 1 313 3 624 17 5
    4 TAYABALLY Rehana LAK Sri Lanka 304 4 304 4 608 13 2
    5 KARMA BTN Bhutan 299 5 297 7 596 12 3
    6 SILVA Thisari Madushika LAK Sri Lanka 293 6 302 5 595 11 3
    7 TAMANG Aisha NEP Nepal 280 8 298 6 578 11 1
    8 RAI Mitra NEP Nepal 284 7 290 8 574 6 0

    Compound Men Individual [After 72 Arrows]
    Pos Athlete Country Code Country 70m-1 70m-2 Tot 10+X X
    1 DORJI Tandin BTN Bhutan 349 1 347 2 696 50 19
    2 RANA Md Sohel BAN Bangladesh 343 2 347 1 690 48 23
    3 DAS Ashim Kumar BAN Bangladesh 343 3 345 3 688 44 14
    4 ATHANPOLA Sanjeewa Wasantha Kumara LAK Sri Lanka 337 4 338 4 675 33 13
    5 SHERAB Karma BTN Bhutan 333 5 332 7 665 29 11
    6 PERERA Kurukula Arachchinge Udaya ind LAK Sri Lanka 327 7 337 5 664 28 8
    7 MALLA Sanatah NEP Nepal 329 6 334 6 663 30 13
    8 SHERCHAN Yogendra NEP Nepal 320 8 327 8 647 24 7

    Recurve Men Indivudual [After 72 Arrows]
    Pos Athlete Country Code Country 70m-1 70m-2 Tot 10+X X
    1 Sana Md Ruman BAN Bangladesh 339 1 347 1 686 42 15
    2 Tshering Kinley BTN Bhutan 330 3 331 3 661 28 10
    3 De Silva Mahammadaachchi Sajeev LAK Sri Lanka 327 4 333 2 660 30 10
    4 Islam Mohammad Tamimul BAN Bangladesh 333 2 327 4 660 24 9
    5 Dorji Lam BTN Bhutan 319 6 318 5 637 14 5
    6 Dalpatadu Ravien Kavisha LAK Sri Lanka 321 5 315 6 636 15 8
    7 Nagarkoti Roshan NEP Nepal 316 8 313 7 629 15 5
    8 Sherchan Ashim NEP Nepal 318 7 310 8 628 21 4

    Compound Women Individual [After 72 Arrows]
    Pos Athlete Country Code Country 50m-1 50m-2 Tot 10+X X
    1 Banik Susmita BAN Bangladesh 340 1 345 1 685 42 22
    2 Biswas Suma BAN Bangladesh 338 2 344 2 682 40 5
    3 Thakshila Damayanthi LAK Sri Lanka 317 5 328 3 645 21 5
    4 Karunarante Anuradha LAK Sri Lanka 332 3 313 5 645 20 5
    5 Rai Imayung NEP Nepal 317 6 317 4 634 22 7
    6 Rana Magar NEP Nepal 311 6 282 6 593 13 5
Country Stream Event Medal
Sri Lanka Men's RECURVE TEAM  Silver
Sri Lanka Women's RECURVE TEAM  Silver
Sri Lanka Mixed RECURVE TEAM  Bronze
Sri Lanka Women's COMPOUND TEAM  Silver
Sri Lanka Mixed COMPOUND TEAM  Bronze
Sri Lanka Men's RECURVE  Bronze
Sri Lanka Women's COMPOUND  Silver
Sri Lanka Women's COMPOUND  Bronze
Bhutan Men's RECURVE  Bronze
Bhutan Women's RECURVE  Bronze
Bhutan Mixed RECURVE  Silver
Bhutan Men's COMPOUND  Silver
Bhutan Men's RECURVE  Silver
Bhutan Women's RECURVE  Silver
Bhutan Women's RECURVE  Bronze
Bhutan Men's COMPOUND  Silver
Bangladesh Men's RECURVE TEAM  Gold
Bangladesh Women's RECURVE TEAM  Gold
Bangladesh Mixed RECURVE TEAM  Gold
Bangladesh Men's COMPOUND TEAM  Gold
Bangladesh Women's COMPOUND TEAM  Gold
Bangladesh Mixed COMPOUND TEAM  Gold
Bangladesh Men's RECURVE  Gold
Bangladesh Women's RECURVE  Gold
Bangladesh Men's COMPOUND  Gold
Bangladesh Men's COMPOUND  Bronze
Bangladesh Women's COMPOUND  Gold
Nepal Men's COMPOUND TEAM  Bronze
Nepal Women's COMPOUND TEAM  Bronze
Nepal Mixed COMPOUND TEAM  Silver